Diş Teli Çeşitleri ve Farkları – Ortodonti Telleri

Ortodonti tedavilerinde kullanılan diş teli çeşitleri, hastanın ortodontik probleminin çeşidine ve şiddetine göre belirlenmektedir. Dişlerin konumunu yönlendirmeyi ve değiştirmeyi sağlayan diş telleri, farklı malzemelerden üretilmekte ve birbirinden farklı şekilde tasarlanmaktadır. Özellikle çocukluk döneminde kullanılan diş telleri, ileri yaşlarda meydana gelebilecek diş çapraşıklıklarını, çenelerin yanlış konumlanmasını, gömük diş ve çene darlığı problemlerini engellemektedir. Sabit ve hareketli olarak tasarlanan ortodontik apareylerde diş teli çeşitleri, sabit apareyler sınıfında yer almaktadır. Dişlerin konumlanmasına yardımcı olan şeffaf plaklar ise hareketli apareylerdendir. Her birinin kullanım amacı ve özellikleri farklıdır. Diş tellerine ve apareylere yakından bakacak olursak:

Ortodontide Kullanılan Teller

 • Metal Diş Telleri

Ortodontide kullanılan teller arasında en çok tercih edilen metal diş telleridir. Metal diş teli, dişlerin ön ya da arka yüzeylerine özel yapıştırıcılar yardımıyla sabitlenerek kullanılır. Özellikle çocuk ortodontisinde tercih edilen metal diş telleri, hızlı sonuç vermesi ve tedavinin net şekilde gözlemlenmesini sağlaması açısından avantajlıdır. Diğer diş teli çeşitleri ile karşılaştırıldığında dayanıklılığı ile tam not alan metal diş telleri, ekonomik olması açısından da her bütçeye hitap etmektedir. Tek dezavantajı dişlerinizde yaratacağı görüntü olabilir. Günlük hayatınızda garip bakışlara alışırsanız metal teller ile sorunsuz bir tedavi geçirirsiniz.

 • Estetik Diş Telleri

Son yıllarda diş teli çeşitleri arasından en çok tercih edilenler estetik diş telleri olmuştur. Ortodonti teknolojisinin gelişmesiyle birlikte farklı malzemelerden üretilen estetik teller sayesinde metal tellerin yarattığı görünüm kaygısı aşılmıştır. Diş yapısına ve rengine uyumlu olan estetik diş telleri, tedavi süresince hastalara rahatlık sağladığı için beğenilmektedir. Braket çeşitleri farklı büyüklükte ve renklerde olan estetik diş telleri:

 • Porselen (Şeffaf) Braketler

Porselen ya da daha çok bilinen adıyla şeffaf diş teli, estetik teller arasında en çok talep görenlerdendir. Sert plastik ya da safir porselenden üretilen şeffaf diş telleri, estetik kaygısı olan hastalar için idealdir. Diş renginde üretilmesi ve fark edilmeyen görüntüsü sayesinde avantaj sağlamaktadır. Kırılgan yapısı nedeniyle metal diş tellerine nazaran dayanıklılığı düşük olan porselen diş teli, dikkatli olunmadığı taktirde kırılarak tedavi süresini uzatabilir.

 • Lingual Braketler

Ortodontide kullanılan teller her zaman diş yüzeyine yapıştırılmaz. Dişlerin arka yüzeyine yapıştırılan lingual diş teli, yetişkinler ve ortodonti tedavisinin mesleki ve sosyal yaşamını etkilemesini istemeyenler tarafından tercih edilmektedir. Fark edilmeyen estetik diş teli lingual tedavi olarak bilinirken kullanılan teller metal ve porselen olabilir. Tedavi süresini uzatması ise en büyük dezavantajı olarak kabul edilir.

 • Şeffaf Plaklar (Telsiz Ortodonti)

Diş teli çeşitleri arasında olmasa da diş tellerine alternatif olarak sunulan şeffaf plaklar, istenildiği zaman takılıp çıkarılması, estetik görünmesi ve yetişkin yaşlarda da ortodonti tedavisi imkanı sunması bakımından oldukça avantajlıdır. Yemeklerden önce çıkarılması ve ağız hijyenini sağlamayı kolaylaştırması açısından da hastaya rahatlık sağlamaktadır. Set halinde kullanılan şeffaf plaklar özellikle yöneticiler, sanatçılar, oyuncular, öğretmenler, satış ve pazarlama uzmanları ile halkla ilişkiler uzmanları tarafından tercih edilmektedir.

Diş Tellerinin Birbirinden Farkı Ne? Hangisini Seçmeliyiz?

Diş teli çeşitleri farklı amaçlarla ve malzemelerden üretildikleri için her hastanın ortodontik sorununa uygun şekilde kullanılmaktadır. Çapraşıklığın boyutu, ağız sağlığının ve hijyeninin durumu, tedavi planı diş teli seçimini etkilemektedir. Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde diş teli uygulamaları çeşitlendiği için hastanın tercih yaparken diş tellerinin özelliklerini bilmesi önemlidir. Diş teli çeşitleri arasındaki farklar ise şöyledir:

 • Metal diş telleri diğer diş tellerine göre daha hızlı sonuç vermektedir.
 • Metal diş telleri diğer diş teli çeşitlerine nazaran daha dayanıklıdır.
 • Metal diş teli, en ekonomik diş teli çeşididir.
 • Porselen diş teli, estetik kaygısı olanlar için diş renginde görünüm sunmaktadır.
 • Şeffaf diş teli, tedavi sürecinde hastanın daha rahat gülmesini ve konuşmasını sağlamaktadır.
 • Lingual diş teli, görünmeyen yapısı ile kişinin tedavi olduğunu hissetmemesini sağlamaktadır.
 • Şeffaf plaklar da belli olmadıkları için iş ve sosyal yaşamı etkilememektedir.

ömer polata yaz

Hastanın beklentileri, tedavi planı ve bütçe, diş teli seçimi üzerinde etkili olmaktadır. Ortodonti uzmanının yapması gereken; diş teli çeşitleri hakkında bilgi vermek ve en çok avantaj sağlanacak yöntemi seçmektir.