Diş Teli Tedavisinden Sonra Dişler Eski Haline Döner Mi?

Ortodonti tedavisi hastalarının akıllarına takılan; diş teli tedavisinden sonra dişler eski haline döner mi sorusu oldukça önemli bir sorudur. Uzun bir süre ve emek isteyen tedaviden sonra dişlerin bozulması en son istenecek şeydir. Ortodontide böyle bir riskin olması, hastanın tedaviye olan bakış açısını olumsuza çevirecektir. Dişler sürekli hareket eden yapılar olduğu için diş telleri çıkarıldığında tekrar eski durumlarına dönmek istemeleri aslında normaldir. Bu nedenle diş teli tedavisinden sonra bozulma durumunu önlemek için farklı yöntemler uygulamak gerekir. Aktif tedavi bittikten sonra, pasif tedavi aşamasına geçilerek dişlerin eski konumlarına dönme ihtimali ortadan kaldırılabilir. Diş teli uygulamaları öncesinde kullanılacak pekiştirme apareyleri hakkında bilgi verilir. Ortodonti uzmanının hastalarının aklındaki diş teli tedavisinden sonra dişler bozulur mu gibi sorulara yanıt vermesi gerekir. Eğer, pekiştirme tedavisi süresinde hasta özenli ve dikkatli davranırsa elde edilen sonuç korunacaktır.

Diş Teli Tedavisinden Sonra Bozulmaya Neden Olacak Durumlar

Ortodonti tedavisinden sonra bozulma, sadece tellerin çıkması ile kendiliğinden olmaz. Pekiştirme tedavilerinin uygulanmamasının yanında hastanın diş ve ağız sağlığına yeterince önem vermemesi de dişlerde tekrar çapraşıklaşmanın görülmesine neden olabilir. Ortodonti tedavisinden sonra dişler eski haline döner mi sorunuza yanıt olacak ve pekiştirme tedavisi dışında dişlerin tekrar çapraşıklaşmasına sebebiyet veren durumlar:

 • Sert ve katı gıdaların sürekli tüketilmesi
 • Yanlış ağız bakımı
 • Parmak emme, tırnak yeme alışkanlıkları
 • Dişlere darbe alınması
 • Dişeti ve doku hastalıkları
 • Diş çürükleri.

Yukarıdaki problemlerin diş teli tedavisini tehlikeye atmasını istemeyen hastalar, hem ağız sağlığını korumalı hem de pekiştirme tedavisinden yararlanmalıdırlar.

Dişlerin Eski Hale Dönmesini Pekiştirme Tedavisi İle Engelleyin!

Bahsettiğimiz gibi, ortodonti tedavisinden sonra dişler eski haline döner mi sorularının cevabı olan pekiştirme tedavisi, diş telleri çıkarıldıktan sonra uygulanmaktadır. Lingual retainer ve şeffaf plak yöntemleriyle uygulanan pekiştirme tedavisi, yaklaşık 6 – 10 ay sürmektedir. Lingual yöntemde ön 6 kesici dişin dile bakan tarafına diş dolgusu malzemeleriyle yapıştırılan ve dışardan görünmeyen teller sabitlenir. Şeffaf plaklar ise gün içerisinde kullanılan ve takılıp çıkarılabilen apareylerdir. Dişlerin eski haline dönmelerini engelleyen pekiştirme apareyleri, kişinin günlük hayatını etkilemezler. Diş telleri çıkarıldıktan sonra meydana gelen diş hareketi miktarına, tedavi öncesi çapraşıklık boyutuna, tedaviye başlama yaşına ve kullanılacak pekiştirme apareyine göre pekiştirme tedavisi süresi belirlenir. Pekiştirme tedavisi, genel olarak aktif ortodontik tedavi süresinin yarısı kadar sürmektedir. Şeffaf plaklar ilk olarak günde 18 saate yakın kullanılırken zamanda bu süre azalır. Lingual diş telleri ise çıkarılamadığı için tedavinin tüm kontrolü ortodontistin elindedir. Pekiştirme tedavisi sırasında:

 • Her yemekten sonra mutlaka dişlerin fırçalanması,
 • Plakların kokmaması ve bakteri üretmemesi için günde bir kez diş fırçası ve sıvı sabun ile ılık-soğuk suda yıkanması,
 • Diş teli tedavisinden sonra dişler eski haline döner mi sorusuna olumsuz yanıt almamak için önerilen süreler içinde şeffaf plakların kullanılması,
 • Apareylerin özel kaplarında saklanması,
 • Apareylerin kırılması ve kaybolması durumunda en kısa sürede ortodontiste başvurulması gerekmektedir.

Diş teli tedavisinden sonra bozulma görülmemesi için mutlaka pekiştirme tedavisi isteyin. Dişlerinize iyi bakın, darbelerden korunun ve yediklerinize dikkat edin.