Diş Teli Nasıl Takılır?

Diş teli tedavilerinde en merak edilen süreç tellerin nasıl takılacağıdır elbette. Hasta, canının yanıp yanmayacağını, tellerine nasıl alışacağını, neleri yiyip neleri yiyemeyeceğini, dişlerinin nasıl düzeleceğini düşünmektedir. Diş teli nasıl takılır, metal ve şeffaf tel nasıl uygulanır, estetik kaygıları olan hastalara önerilenler nelerdir, gelin birlikte bakalım…

Muayene ve Teşhis

Ortodonti tedavilerinde ilk aşama muayene ve sorunun belirlenmesidir. Muayene sırasında çekilen röntgen, panoramik radyografikler, ağız içi ve dışı fotoğraflar incelenerek ortodontik problem belirlenir. Detaylı analizle birlikte diş teli tedavisi hakkında hastaya bilgi verilir, kullanılacak teller ve tedavi yöntemleri anlatılır. Hastanın beklentileri ve sürecin nasıl işleyeceği üzerinde durulur.

Tedavi Planı ve Hazırlık

Hasta diş teli taktırmak için kararını verdiğinde tedavi planı hazırlanır ve diş tellerinin tasarım aşamasına geçilir. Kişiye özel tedavi planı oluşturularak taktırmak için gerekli olan ağız sağlığına yönelik uygulamalar yapılır. Diş taşı temizliği, çürük tedavisi, dolgu ya da implant, bu uygulamalardandır. Gereken ağız sağlığı oluşturulduktan sonra hastanın kayıtları tutulur ve dişlerinin fotoğrafları dosyalanır. Ardından hasta için en uygun olan braket ve teller seçilir. Diş teli taktırmak için hasta, dişçi koltuğuna oturur.

Dişe Tel Takmak

Diş teli tedavisi nasıl yapılır sorusunun aklını kurcaladığı hastalarımız, özellikle dişe tel taktırmak için gerekli cesareti kendilerinde zor bulurlar. Cesaretini toplayıp tedaviye karar veren hastalar için ilk olarak önceki hastaların öncesi sonrası fotoğrafları gösterilir. Uygulamaya geçilerek hayal ettikleri dişlerin oluşması sağlanır. Diş teli taktırmak için hastanın dudaklarının kenarlarına ekartör adı verilen bir aparey takılarak, ağız içi genişletilir. Ekartör hastaya braket yapılırken ön ve arka bölgedeki dişleri doktorun görmesine yardımcı olur. Dişler asitlendirildikten ve kurutulduktan sonra braketler 2 yöntem ile uygulanabilir. Bunlar:

  • Geleneksel (ışınla)
  • Bonding (kimyasal)

Geleneksel yöntemde, braketler dişlere tek tek yapıştırılır. Işınla sertleştirilen braketlerin etrafı temizlendikten sonra ark telleri braketlerin içinden geçirilir. Bonding yöntemi dediğimiz modern teknikte de hastanın ağzından alınan ölçüye göre diş modeli hazırlanır. Braketler bu modelin üzerine yapıştırılır ve dişlerin üzerine transferi yapılır. Son olarak sertleştirilir ve hasta braketleri ile hayatına devam eder. Eğer ortodonti kliniğinin bonging imkanları var ise daha avantajlı bir tedavi süreci geçirilir.

Metal Diş Teli Nasıl Takılır?

Diş teli taktırmak isteyen hastalara genel olarak metal diş telleri önerilmektedir. Hızlı sonuç vermesi ve tedavinin daha iyi gözlemlenmesi için ortodonti uzmanları metal telleri tercih ederler. Metal diş telleri takılırken ağız içi sağlığı oluşturulduktan sonra kişiye özel braket ve tel tasarımı yapılır. Ardından ekartör adı verilen apareyle hastanın ağzı genişletilir ve dişlerin kuru olması için tükürüğü izole edecek aletler kullanılır. Klasik yöntemde; her dişe tek tek braketler yapıştırılır ve bunun için dişlerde pürüzlendirme işlemi gerçekleştirilir. Ark tellerinin de takılması ile işlem tamamlanır. Metal diş teli nasıl takılır diyen hastalara bir diğer öneri olarak sunulan ve bahsettiğimiz bonding uygulamasında ise kalıp halinde hazırlanan braketler dişe sabitlenir. Bonding yöntemi tedavi süresini hızlandırması açısından avantajlıdır. İstenirse renkli lastikler ile metal tellerin görünümü daha estetik hale getirilebilir.

Porselen Diş Teli Nasıl Takılır?

Şeffaf diş teli nasıl takılır diye merak eden hastalarımıza metal tel uygulamaları ile arasında büyük bir fark olmadığını söyleyebiliriz. Tek farkı porselenden üretilmesi ve metal tellere göre daha kırılgan bir yapıya sahip olmasıdır. Takılması ve çıkartması metal tellerle hemen hemen aynı aşamaları kapsamaktadır.

  • Ağız sağlığının oluşturulması,
  • Braketlerin diş yüzeyine özel yapıştırıcılarla sabitlenmesi,
  • Işınla güçlendirilmesi, ark tellerinin braketlerin arasından geçirilmesi,
  • Son kontroller, porselen diş teli tedavisi aşamalarıdır.

Diş renginde üretilmesi ve dikkatli bakılmadığında fark edilmemesi en büyük avantajı olan porselen diş telleri, özellikle estetik kaygısı yüksek hastalar için idealdir.

Lingual Diş Teli Nasıl Takılır?

Tel tedavisi nasıl yapılır diye soran hastalara sunulan bir diğer öneri de lingual yöntemdir. Diş teli taktırmak isteyen ve metal tellerin görünümünden rahatsız olanlar için diş telleri, lingual yöntemde dişlerin arka yüzeyine takılır. Her hasta için özel olarak tasarlanan braketler, dişlere indirekt olarak yapıştırılmaktadır. Lingual ortodontide ayrıca Incognito ve Harmony olarak bilinen özel tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

ömer polata yaz

Dişlerin arka yüzeyindeki kavisler, ön yüzeylerden farklı olduğu için dişlerin yapısına adapte olabilen altın ve nikel-titanyum alaşımlı braketler üretilmektedir. Lingual diş telleri takıldıktan sonra ilk 1 hafta konuşma zorluğu görülebilir ancak alışma sürecinden sonra rahatlıkla kullanılmaktadır.

Pekiştirici Diş Telleri Nasıl Takılır?

Ortodonti tedavisinden sonra dişlerin eski konumuna dönmemesi için pekiştirici ortodonti uygulanır. Pekiştirici ortodontide kullanılan teller ön dişlerin arkasına uygulanır. Ayrıca şeffaf plaklar da kullanılarak elde edilen sonuç korunur. Yaklaşık 8 – 10 ay kullanılan pekiştirici teller ve plaklar sayesinde dişler kalıcı olarak düzelir. Diş teli taktırmak, dişlerinizin düzgün konumlanması için büyük bir adım olsa da aylar süren bir tedavi olması nedeniyle sabır ve emek istemektedir. Hastanın özverisi ve doktorun profesyonelliğiyle başarıya ulaşan ortodonti tedavilerinde iyi bir plan ve uygulama istenen sonuca ulaştırmaktadır. Elde edilen sonuç, çekilen zahmete değmektedir.