Hangi Durumlarda Ortodonti Tedavisi Yapılır?

Son yıllarda giderek tanınan bir diş hekimliği dalı olan ortodonti, dişlerinin görünümünden ve işlevinden şikayetçi olanlar için modern uygulamalarla çözüm sunmaktadır. Peki hangi durumlarda ortodonti tedavisi yapılır? Ortodonti neden gerekli? Her hastaya ortodonti tedavisi uygulanır mı? Bu sorulara birlikte yanıt bulalım… Ortodonti tedavisi, dişlerin görünümünü düzeltmesi yanında diş sağlığının olması gereken standartlara ulaşmasını sağlaması açısından da diş hekimliği dalları arasında en çok ihtiyaç duyulanlardandır. Sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmak isteyen her yaştan kişi için özel çözümler sunmaktadır. Kapanış problemlerini, dişeti hastalıklarını, çene ileri ve geriliğini, çapraşıklıkları çözmek için ortodonti tedavisi gereklidir. Neden ortodonti tedavisi yapılır sorumuza cevap olacak ortodonti tedavisinin gerekli olduğu durumlar:

 • Çapraşıklık

Diş teli neden gerekli dediğimiz durumların başında çapraşıklık ilk sırada yer almaktadır. Halk arasında çapraşıklık sorunlarını gideren ve diş teli takan hekimlik dalı olarak bilinen ortodonti, her türlü diş bozukluklarına çözüm sunmaktadır. Hafiften ileri çapraşıklık durumlarına kadar her türlü sorunu çözmektedir. Dolayısıyla dişlerinin görünümünden rahatsız olanlar, ortodontik tedaviden yararlanabilir.

 • Dönük Dişler

Neden ortodonti tedavisi yapılır dediğimizde aklımıza gelen bir diğer problem dönük diş durumlarıdır. Dönük dişler ağızda daha fazla yer kapladığı için çapraşıklıklara neden olmaktadır. Bu nedenle erken dönemlerde fark edildiğinde kolaylıkla önlem alınabilir.

 • Aralıklı Dişler

Genellikle ön dişlerde görülen aralıklı olma durumları, dişlerin arasındaki dişeti liflerinin kalın olması ve diş boyutlarının küçük olmasından kaynaklanmaktadır. Tedavi edilmediği taktirde ciddi ortodontik bozukluklara neden olan aralıklı dişler, diş telleri yardımıyla birbirine yaklaştırılabilir.

 • Kapanış Bozuklukları

Ortodonti neden gerekli sorunuza bir diğer cevabımız ise kapanış bozuklukları ile ilgili olacak. Örtülü, çapraz, ön ve arka kapanış bozuklukları olarak görülen kapanış problemlerinin her biri için ortodonti tedavisi gerekecektir. Üst dişlerin aşırı uzaması ile dişetinin fazlaca gözükmesi,  ters kapanış durumları, ön ve arka bölgede dişlerin uzak konumlanması kapanış bozuklukları olarak adlandırılabilir.

ömer polata yaz

Çocukluk döneminde görülen parmak emme, tırnak yeme ve uzun süre emzik kullanma durumlarından kaynaklı oluşan kapanış bozuklukları da çeşitli apareyler kullanılarak tedavi edilebilir. Gömülü Dişler Ağız boşluğunda yerini alamayan ve kemik ile yumuşak doku arasında sıkışan dişler, gömülü dişlerdir. Ortodonti tedavisinin gerekli olduğu durumlardan biri de gömülü diş problemleridir. Zamanla diğer dişlere zarar verebilen gömülü dişler arasında üst köpek dişleri ve 20 yaş dişleri en sık karşılaşılanlardır. Diğer dişleri sıkıştıran gömülü dişler, çekilerek ya da diş telleri yardımıyla tedavi edilebilirler. İleri – Geri Çene Durumu Çene problemleri de ortodontinin ilgilendiği sorunlar arasına girmektedir. Farklı şekillerde görülebilen çene anomalileri genel olarak:

 • Alt çenenin önde olması
 • Alt çenenin geride olması
 • Üst çenenin önde olması
 • Üst çenenin geride olması şeklinde sınıflandırılabilir. Erken yaşlarda fark edildiğinde yönlendirilebilen çene gelişimi, kişinin ileri yaşlarında herhangi bir sıkıntı yaşamamasını sağlayacaktır.

Eksik Dişler Genetik ya da doğumsal faktörlerden dolayı diş eksiklikleri görülebilir. Eksik dişlerin aralarına protez yapılarak sorun giderilse de genel olarak diş telleri önerilir. Dişlerin arasındaki boşlukların giderilmesi estetik açıdan ve işlevsel anlamda önemlidir. Protez Problemleri Uzun zamandır kullanılan ve tedavisi ihmal edilmiş protezler de ortodontik sorunlara yol açabilir. Protez boşluklarından kaynaklı sıkıntılarda, dişlerin dikleştirilmesi ve boşlukların kapatılması gerekecektir. Sonrasında ise implant ve köprü gibi uygulamalarla dişler olması gereken dizilimlerine kavuşturulacaktır. Çenelerde Darlık Üst çene darlığı da hangi durumlarda ortodonti tedavisi yapılır sorunuza cevap olacak problemlerdendir. Tedavi edilmediğinde dişlerin üst üste binmesine neden olan çene darlığı, sabit ve hareketli apareyler sayesinde giderilebilir. Yarık Damak-Dudak Doğum sırasında meydana gelen ortodontik problemler arasındaki yarık damak ya da dudak sendromu, 7 yaşından itibaren hem diş teli tedavisi hem de estetik cerrahi müdahale ile istenen formuna kavuşturulabilir. Çocuklarınızda görülen yarık damak-dudak problemlerinde hem ortodonti uzmanına hem de estetik cerrahına başvurmanız gerekecektir.

Ortodonti Tedavisinin Gerekli Olduğu Durumlar

Hangi durumlarda ortodonti tedavisi yapılır sorunuza ortodontik problemler ve bunların kaynakları ile cevap verdikten sonra kendinizde ya da çocuklarınızda rastlama ihtimaliniz olan ortodontik dengesizliklerden bahsedebiliriz. Herhangi bir şekilde fark edeceğiniz:

 • Dengeli olmayan yüz ve çene yapısı
 • Ağızdan solunum
 • Parmak emme, tırnak yeme, yanak – dudak ısırma durumları
 • Uzun süre emzik ve biberon kullanma
 • Çiğneme ve konuşmada zorlanma
 • İleride veya geride konumlanan çene yapıları
 • Önde konumlanmış dişler
 • Çapraşık, yanlış yerde konumlanmış dişler veya gömük dişler
 • Süt dişlerin erken ya da geç kayıpları
 • Alt ve üst dişlerin hiç temas etmemesi durumlarında vakit kaybetmeden ortodonti uzmanına ya da diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Tedavi edilmeyen ortodontik sorunların ciddi problemlere neden olacağı unutulmamalı, sağlıklı diş ve ağız yapısı için her türlü önlem alınmalıdır. Düzgün sıralanmış dişler, yaşam kalitenizi arttıracaktır.