Ortognatik cerrahi, ortodonti tedavileri ile çözülemeyen ve genellikle çenelere bağlı problemlerin ortadan kaldırılması içi uygulanan cerrahi işlemlerdir. Çenen-yüz cerrahları tarafından yapılabilen ameliyatları kapsamaktadır. Çenenin istenen pozisyona gelmesi sağlanır.

Ortodonti tedavisine erken yaşlarda başlamak hızlı sonuç almak için oldukça önemlidir. Çocukların büyüme ve gelişim hızlarının fazla olduğu 11 – 12 yaşlarında ortodonti tedavisine başlamak avantajlı olacaktır.

Ortodonti tedavilerinde herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Dişlerinizin ve kemik yapınızın tedaviye uygun olması yeterlidir. Ağız içi dokularınız sağlıklı ise ortodonti tedavilerinden yararlanabilirsiniz.

Ortodonti tedavisi ortalama 1.5 – 2 yıl sürer. Ancak tedaviye başlama yaşı, uygulanacak teller ve apareyler, tedavi planı, hastanın özeni tedavi süresine etki edecektir. Tedavi süresi 8 ay da olabilir, 30 ay da. Hekiminiz planını ortodontik bozukluğunuza göre yapacaktır.

Dişlerin çapraşıklaşması ya da diğer ortodontik problemlerin ortaya çıkması; kalıtımsal nedenlerden, erken diş çekimlerinden, çocukluk döneminde parmak emme ve tırnak yeme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır.

Dişlerinizde çapraşıklık ve kapanış sorunları varsa, gömük dişlere sahipseniz, çeneniz ileri ya da geri konumdaysa, çocuklarınızda parmak emme ve tırnak yeme alışkanlıkları varsa, çiğnemede zorlanıyorsanız, çenenizden ses geliyorsa, alt ve üst dişleriniz birbirine temas etmiyorsa ortodonti tedavisine ihtiyacınız var demektir.

Ortodonti tedavisinde, diş yüzeylerine braketler takılır ve içlerinden ark telleri geçirilir. Bu braket ve teller yardımıyla dişlere kuvvet uygulanır. Dişler, kuvvetin uygulandığı yönde hareket ederler. Hareket eden dişin önünde geçici bir süre için kemik dokusu yıkımı olur, hareketin aksi yönünde ise yeni kemik dokusu yapılır. Böylece yeni yerlerini alan dişler, yeni bir kemik yuvasına yerleşirler.

Ortodonti tedavi ücretleri, dişlerinizdeki çapraşıklığın boyutuna, kullanılan tellere ve apareylere, tedavi planına, diğer diş tedavilerine ihtiyacınız olup olmamasına, tedaviye göstereceğiniz özene göre değişmektedir. Her hastanın ihtiyaçları ve beklentileri farklı olduğu için tedavi ücretleri de farklılaşacaktır. İlk muayene sırasında tedavi ücretlerini öğrenebilirsiniz.

Ortodontik sorunlar tedavi edilmezse, dişlerdeki çapraşıklık artar ve iskeletsel bozukluklar görülür. Çiğneme sorunları, çene kitlenmeleri, eklem ağrıları, diş çürükleri, dişeti hastalıkları, diş kayıpları ilw karşılaşılabilir. Hayatınızı ciddi derecede etkileyebilecek diş problemlerinizi göz ardı etmeden tedavi ettirmeniz gerekir.

Diş telleri takılırken herhangi bir acı hissetmezsiniz. Tellerinizin takılmasından sonra ağız içinin diş tellerine alışması için 1 haftalık süre yeterli olacaktır. Bu süre içinde hafif ağrılar ve yaralar görülebilir. 1 hafta sonunda ise tellerinizle rahatça hareket edersiniz.

Diş telleri, dişlerinizi çürütmez. Ancak braketlerin yapıştırıldığı ve ark tellerinin geçirildiği bölgelerin bakımı ve temizliği iyi yapılmazsa çürük oluşumu meydana gelebilir. Doktorunuzun önerdiği gibi dişlerinizi fırçalamaz ve ağız hijyenine dikkat etmezseniz braketlerin yapıştırıldığı yerlerde lekelenme de görülebilir.

Diş telleri takıldıktan sonra hekiminizin önerdiği fırça ve diş iplerini alarak dişlerinizi temizleyebilirsiniz. Arayüz fırçaları sayesinde tellerin arasında yiyecek artıkları kalmasını önlersiniz. Ağız suları ve gargaralar sayesinde de ağız hijyenini sağlarsınız. Sert ve yapışkan yiyecekler ile asitli içecekler tüketmeyerek de dişlerinizin zarar görmesini engellersiniz.

Diş telleri çıkarıldıktan sonra dişlerin hareket etme durumu olacaktır elbette. Ömür boyu dişleriniz hareket ettiği için tedaviden sonra dişlerin eski pozisyonlarına dönmeye çalışması söz konusudur. Bu yüzden diş telleri çıkarıldıktan sonra pekiştirme tedavisi uygulanmaktadır. Dişlerin arka yüzeyine takılan teller ya da şeffaf plaklarla dişlerin konumu garantiye alınır.

Ortodonti randevuları, doktorunuzun sizin için hazırladığı tedavi planına göre değişmektedir. 4 – 5 haftalık periyotlarla dişlerinizin durumu kontrol edilir ve tedavinin seyri gözlemlenir. Randevuların sık olması tedavi sürecini kısaltmayacağı için endişeye kapılmanıza gerek yoktur.

Çocukların ilk diş hekimi kontrolleri, dişlerinin çıkmaya başlamasıyla birlikte yapılmalıdır. Ortodontik muayeneler ise daimi dişlerin çıkmaya başladığı yaşlarda gerçekleştirilmelidir. Görülen sorunlar takip edilerek en geç 11 – 12 yaşlarda diş teli tedavisine başlanması gerekir.