Ortodonti Tedavi Fiyatları ve Diş Teli Ücretleri

Dişleri olması gereken konumuna getiren, çene problemlerini gideren ve doğal bir gülüş kazandıran ortodonti tedavisi, maliyetli ve zaman isteyen bir tedavidir. Ortodontide kullanılan malzemelerin ve apareylerin yurt dışından ithal edilmesi nedeniyle tedavi ücretleri pahalı olabilir. Ortodonti tedavi fiyatları, sadece diş teli için ödenen ücretleri değil aynı zamanda ağız dışı ve içi apareylerin, diş taşı ve çürük tedavilerinin, kullanılan her türlü malzemenin maliyetine göre belirlenir. Diş teli ücretleri belirlenirken:

 • Tedavi süresi,
 • Ortodontik bozukluğun şiddeti,
 • Kullanılan malzemelerin türü,
 • Kullanılan malzemelerin kalitesi,
 • Uygulanacak diş tedavileri,
 • Hastanın yaşı ve diş yapısı etkili olmaktadır.

Son zamanlarda geliştirilen ortodonti teknolojisiyle de hem tedavi süresini hem de analiz aşamalarını kısaltan uygulamalar diş teli fiyatları üzerinde etkili olmuştur. Bazı kliniklerde SSK güvencesi olan hastalara indirim yapılırken her bütçeye uygun tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ortodonti fiyatları aynı zamanda kullanılacak olan:

 • Ortodontik fotoğraf çekimleri,
 • Bilgisayarlı sefalometrik film analizi ve cerrahi planlama,
 • Sabit kapanış yükseltici tatbiki,
 • Dudak yastıkçığı kullanımı,
 • Model yapımı,
 • Mini vida uygulamasının yapılması,
 • Ortodontik ameliyat arkı kullanımı,
 • Ortodontik modellerin face-bow ile birlikte artikülatöre taşınması,
 • Alçı yüz maskı yapılması,
 • Model set-up gibi ortodontistin tel tedavisinde ihtiyaç duyacağı tetkik ve teknolojilere göre de belirlenmektedir.

İlk muayene sonrasında ortodonti tedavi ücretleri belirlenmiş olacaktır. Her bütçeye ve beklentiye uygun alternatiflerden bu aşamada bahsedilecektir. Siz de kullanacağınız diş telini bütçenize göre seçebilirsiniz.

Metal Diş Teli Fiyatları

Metal diş teli fiyatları, ortodonti tedavi ücretleri açısından bakıldığında en ekonomik seçenektir. Klasik ortodonti yöntemi olarak adlandırılan metal diş telleri, hızlı sonuç vermesi ve her bütçeye uygun olması nedeniyle tercih edilmektedir. Ortodonti tedavi fiyatları metal diş telleri için 1500 – 2500 dolar arasında seyretmektedir. Ancak her hastanın ortodontik sorunları farklı olacağı için diş teli ücretleri de kişiden kişiye değişecektir.

Şeffaf Diş Teli Fiyatları (Porselen Diş Telleri)

Son yılların en çok tercih edilen diş telleri olan şeffaf braketler, metal diş telleri ile karşılaştırıldığında daha pahalıdır. Şeffaf diş teli fiyatları, braketlerin diş rengine göre tasarlanması, dikkatli bakılmadığında fark edilmemesi, estetik kaygıları gidermesi nedeniyle yüksek gelebilir.  Ortodonti fiyatları, braketlerini şeffaf isteyen hastalar için maliyetli olabilir.

Lingual Braket Fiyatları

Lingual braketler, dişlerin arka yüzeyine takılmaktadır. Tedavi süreci zahmetli olduğu için lingual diş teli fiyatları, diş teli ücretleri arasında belki de en yüksek olanıdır. Kullanılan malzemenin kalitesi, uygulama yapılacak dişlerin ortodontik sorunları lingual diş teli fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Estetik kaygısı olanlar ve erişkin yaşlardaki hastalar için önerilen lingual teller; metal ya da şeffaf tercih edilmesi nedeniyle de farklı maliyette olabilirler.

Şeffaf Plak Fiyatları

Ortodonti tedavisinde tel kullanmak istemeyen ve ortodontik bozuklukları uygun olan hastalara şeffaf plaklar da önerilmektedir. Özel ve maliyetli bir tedavi yöntemi olan şeffaf diş plağı fiyatları; dişlerin durumuna, tedavi planına ve kullanılacak plak sayısına göre değişecektir. Her hastada kullanılamayan şeffaf diş plakları, özellikle estetik kaygısı yüksek hastaların başvurduğu çözümlerdendir. Belirli setler halinde üretilen ve hastaya özel olan şeffaf plaklar, diğer ortodonti tedavi ücretleri ile karşılaştırıldığında pahalı gelebilir.

ömer polata yaz

Diş teli tedavisi fiyatları; her hasta için ilk muayeneden sonra netleşecektir. Ortodontik sorunların kaynağı ve şiddeti, hastanın beklentileri ve talepleri, uygulanacak yöntemleri ve ortodonti ücretlerini belirlemektedir. Kliniklerde 3000 TL ile 15000 TL arasında hatta yapılacak tedavilere göre daha fazla ücretlerle karşılaşılacaktır. Ancak ortodontide önemli olan tedavi ücretleri değil alınacak sonuçlardır. Bu nedenle iyi bir ortodontist ve doğru tedavi yöntemi tercih edilmelidir.