Ortodontide Yaş Sınırı Var Mıdır?

Son yıllarda giderek yaygınlaşan ortodonti tedavisi, gelişen teknolojisiyle birlikte hem çocuklarda hem de yetişkinlerde uygulanmaktadır. Dişlere estetik ve hoş bir görünüm kazandırması, çene ve yüz görünümünü değiştirmesi, ortodontik sorunların önüne geçmesi açısından diş hekimliğinin en dikkat çeken ve talep gören dalı olan ortodontide her yaşa uygun çözüm bulunmaktadır.

Ortodontide yaş sınırı var mıdır sorunuzun cevabı, bu nedenle hayırdır. İleri düzeyde dişeti hastalığı ve doku kaybı olmayan herkese uygulanabilen ortodonti tedavisinde, herhangi bir üst yaş sınırı belirtilmemektedir. Çapraşık ve ayrık, yamuk ve deforme olmuş tüm diş yapılarını düzeltmek mümkündür. Ancak yine de ortodonti tedavisi için ne kadar erken adım atılırsa o kadar hızlı sonuç alınmaktadır. Dişlerin ve çenenin geliştiği dönemde hızlı ve etkili uygulamalar yapılmaktadır.

Ortodonti Tedavisine Kaç Yaşında Başlanır?

Ortodonti tedavisinde yaş sınırı olmadığı için diş telleri her yaşta takılabilir. Yine de tel tedavisi kaç yaşında başlar diye düşünenlere ortodontistlerin önerileri bulunmaktadır. Ortodonti tedavisi için en uygun yaş, “puberte” denilen 9 – 14 yaş arası ergenlik dönemi olarak belirtilmektedir. Dişlerin ve çenenin hızlı büyüdüğü bu dönemde fark edilen ortodontik bozuklukların önüne hemen geçilir. Ortodonti tedavisine 9 yaşında başlandığında, 13 – 14 yaşına kadar ortodontik sıkıntılar çözülmüş ve dişler istenen forma sokulmuş olur. En geç 11 – 12 yaşlarında başlanan diş teli tedavisinde de yetişkin yaşlarda uygulanan tedavilere göre daha hızlı sonuç alınır.

Ortodontik Tedavi Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Ortodontik tedavi kaç yaşına kadar yapılır sorusu da sık sık ortodonti uzmanlarına sorulmaktadır. Diş teli tedavisinde yaş sınırı olmamakla birlikte belli bir yaşa kadar yapıldığını söylemek de yanlış olacaktır. Ortodonti tedavisi için en uygun yaş 9 – 14 arası yaşlar olsa da son yıllarda gelişen ortodonti teknolojisi sayesinde yetişkinler için de etkili tedaviler uygulanmaktadır. Genel olarak estetik kaygılar nedeniyle yapılan yetişkin ortodontisinde; dişlerin erken kayıpları, dişeti çekilmeleri, çene çıkması, yanlış kapanışlar gibi problemler de tedavi için yeterli nedenlerden olmaktadır. Çene cerrahları ve ortodontistler, yetişkinlerde görülen şiddetli ortodontik bozukluklarda birlikte çalışmaktadır. Ortodontide yaş sınırı var mıdır ya da ortodontik tedavi kaç yaşına kadar yapılır sorusunu en çok soran 40 – 50 yaş arası hastalardır.

ömer polata yaz

Genellikle tedavi için geç kaldıklarını düşünürler ve özellikle kaybettikleri dişlerin yerini protezle doldururlar. Çapraşık dişleri olan bu hastalarda protez kullanımı zor olduğu için protez tedavisi ortodonti tedavisi ile birlikte önerilebilir. Diş dokularının sağlıklı olması, kemik yapısının güçlü olması, kişinin genetik ya da sistematik hastalığının bulunmaması halinde her yaşta ortodonti tedavisi uygulanabilir. Diş dokularının ortodonti için elverişli olmaması durumlarında diğer diş hekimliği alternatifleri değerlendirilerek tedavi uygulanabilir. Mükemmel gülüşlerin ve mutluluğun anahtarı olan ortodonti tedavisinde yaş sınırı olmadığı için dilediğiniz zaman diş tellerinizi taktırabilirsiniz. Yine de unutmayın, ortodonti tedavilerine ne kadar erken başlarsanız o kadar hızlı ve verimli sonuçlar alırsınız.