Ortodontist Kimdir? Ortodonti Uzmanı Ne Yapar?

Diş hekimi ile karıştırılan ortodontist kimdir, ne iş yapar hemen hemen hiçbirimiz bilmiyoruz. Dişlerimizdeki çapraşıklıkların ya da çene problemlerinin giderilmesi için başvurduğumuz ortodonti uzmanları, sadece dişlerimize tel takan kişiler değil elbette. Ortodontist, diş ve çeneyi ilgilendiren her türlü anomalinin teşhisi ve tedavisi üzerine uzmanlık eğitimi almış diş hekimleridir. Ortodonti uzmanı olmak için, üniversitelerin 5 yıllık Diş Hekimliği fakültelerinden mezun olmak ve en az 4 yıllık Ortodonti uzmanlık ya da doktora programına katılmak gerekmektedir. Oldukça zorlu ve emek isteyen bir süreç olan eğitimlerden sonra hekimler Ortodonti Uzmanı olarak mesleki hayatlarına başlayabilirler. Ortodonti uzmanları aldıkları eğitimin yanında uygulama kabiliyetine sahip, öngörülü ve hasta iletişimi kuvvetli kişiler olmalıdırlar. Aksi taktirde mesleklerinde başarılı olmaları zor olacaktır.

Türkiye’de Ortodonti Uzmanlığının Gelişimi

Türkiye’de ortodonti uzmanlığı Avrupa’nın çok gerisinde kalarak gelişmiş olsa da son yıllarda giderek aradaki farkı kapatmıştır. 1975 sonrasında Türk diş hekimlerinin yurt dışında ortodonti eğitimi alması ile tanınmaya başlanan ortodontik tedavi, günümüzde modern yöntemler kullanılarak uygulanmaktadır. 80’li yıllara gelindiğinde Avrupa’da eğitim alarak uzmanlaşan diş hekimleri, üniversitelerde de bu eğitimi vererek ortodonti uzmanı yetiştirmeye başlamışlardır. 90’lı yıllarda ise ekipman ve klinik teknolojisinin gelişmesiyle birlikte modern şekilde yürütülür hale gelmiştir. Ancak yine de diş hekimliği alanında uzmanlık dalı olarak görülmemiştir.

ömer polata yaz

  Kanuni olarak üniversitelerde verilen ortodonti uzmanlığı eğitimleri, doktorlara uzman unvanını kazandırmamıştır. 2011 yılında ise diş hekimliğinde uzmanlık dalları kanuni çerçevede belirlenmiştir. Ortodonti uzmanlığı ile beraber,  Periodontoloji, Protetik Diş Tedavisi, Ağız-Diş ve Çene Cerrahisi, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi, Çocuk Diş Hekimliği ve Endodonti gib dallar uzmanlık alanı olarak kabul edilmiştir. Günümüzde özellikle çocuklarda diş teli tedavileri yaygınlaşmış ve taleple birlikte uzmanlar, kliniklerini açmaya başlamıştır. Görünüm kaygısı olan yetişkinlerden çene dengesizlikleri bulunan gençlere kadar her yaştan hastaya farklı yöntemlerle müdahale edilebilir hale gelinmiştir.

Ortodontist Olmak İçin Gerekenler

Son yılların ilgi çekici mesleklerinden biri haline gelen Ortodonti Uzmanlığı için Diş Hekimliği fakültelerinde 5 yıllık eğitimi tamamlamak ve ardından üniversitelerin ortodonti bölümlerinde 4 – 6 yıllık uzmanlık sürecinden geçmek gerektiğini belirtmiştik. Hem ilgi çekici tedavi yöntemleri hem de mesleki tatmini fazla olan Ortodonti Uzmanlığı için sadece eğitim almanın yeterli olacağını söylemek zordur. Genel diş hekimliği tedavilerinin yanında diş, ağız ve çene bölgelerindeki iskeletsel sorunların da teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen ortodonti hekimlerinin öngörü ve müdahale becerilerinin gelişmiş olması gerekmektedir. Genel olarak çapraşık dişleri düzelterek doğal diş yapısı kazandırma amacı olan Ortodonti doktorları, ağız ve çene düzeninin sağlanması için yapılacak tüm uygulamaları sorunsuz şekilde yapabilme yetisine sahip olmalıdır. Ortodonti uzmanı olmak için:

 • Tanı ve teşhis yetisine sahip olmak gerekir.
 • Kişiye özel tedavi yöntemlerini kurgulayabilmek gerekir.
 • Tedavi sonrası görüntüyü önceden planlayabilecek öngörüye sahip olmak gerekir.
 • El çabukluğu ve hızlı karar verme yetisine sahip olmak gerekir.
 • Hasta ilişkilerinde başarılı olmak gerekir.
 • İfade yeteneği kuvvetli ve iletişim becerileri yüksek olmak gerekir.
 • Gelişen ortodonti uygulamalarını takip etmek ve uygulamak gerekir.
 • Doğru karar verme yetisine sahip olmak gerekir.

Ortodonti doktoru olabilmek için mesleğinizi başarıyla yapmanızı sağlayacak tüm standartları oluşturmanız önemlidir. Aksi taktirde ortodonti hekimi olarak mesleğinizin gereklerini yapamıyor olabilirsiniz.

Ortodonti Uzmanları Hangi Tedavileri Yapabilirler?

Ortodonti uzmanları, genel diş hekimliği uygulamalarının yanında diş ve çene yapılarını ilgilendiren her türlü problemi çözüme kavuşturan hekimlerdir. Dişlerdeki çapraşıklık, eksiklik, kapanış problemleri, ileri ve geri çene durumları, çene darlığı, 20 yaş dişlerinin yarattığı sıkıntılar da ortodonti uzmanı tarafından tedavi edilecektir. Ortodonti doktorları:

 • Önleyici Ortodonti
 • Düzeltici Ortodonti
 • Çocuk Ortodonti
 • Yetişkin Ortodonti alanlarında tedavi yapabilirler.

Diş hekimlerinin uyguladıkları implant, kanal tedavisi, gömük dişler, dolgu, diş beyazlatma, gülüş tasarımı ve protez gibi tedavileri de gerçekleştirebilirler. Çocuk, genç, erişkin ve yaşlı tüm hastalarına özel tedavi yöntemleri ile sağlıklı diş yapısı kazandırırlar.