Tedavi Aşamaları

ortodonti tedavi aşamaları Ortodonti tedavilerinin başarılı olmasında tedavi yaklaşımından kullanılacak apareylere kadar birbirinden önemli hususlar bulunmaktadır. Doğru tedavi aşamalarını planlamak ve uygulamak ortodonti tedavisinden alınan sonucu hızlandıracaktır. Hastalarımızla aramızdaki uyum, onlara yaklaşımımız, ihtiyaçlara uygun diş tellerini önermemiz ve tedavi sonrası yanında yer almamız ortodontist olarak kendimize başarılı diyebilmemiz için gereklidir. Ortodonti tedavi aşamaları:

Tedavi Yaklaşımı

Ortodonti tedavilerimizde birincil amacımız hastalarımızın mutlu gülmelerini engelleyen ve yıllardır özgüvenlerini olumsuz yönde etkileyen diş ve çene yapılarındaki estetik olmayan görünümü en kısa sürede düzeltmektir.  Hastalarımıza düzgün sıralanmış dişler, ideal çene yapısı ve sağlıklı bir ağız kazandırmak amacımızdır.

Uluslararası yöntemler ve standartlar ülkemizde de benimsenmiş ve kliniklerimizde güncel ortodonti ekipmanları kullanılır hale gelmiştir. Her hastamızın diş ve çene yapısı, ortodontik sorunun şiddeti, hastanın beklentileri ve talepleri farklı olduğu için standart tedavi yaklaşımı uygulamak istenen sonucu almayı zorlaştıracaktır. Her ortodonti uzmanının tedavi yaklaşımı farklı olsa da kişiye özel tedavi yaklaşımıyla en kısa sürede en iyi sonucu almamızı sağlayacak tedavi yöntemini tercih etmekteyiz.

Ortodontik tedavide problemin doğru belirlenmesi tedavinin seyri açısından önemlidir. Her probleme olası çözümlerin düşünülmesi ve en önemlisini ilk başta olmak üzere hepsinin ele alınması gerekir.

Ağız sağlığında her sorun bir diğerine bağlı olarak gelişir. Hastanın maksimumu fayda sağlaması için maliyet ve tedavi risklerinin de düşünülmesi gerekir. Ortodonti tedavi yaklaşımında, hastanın maddi kaygısı ile birlikte tedavi beklentilerini de önemsemek gerekmektedir. Tüm bunların ışığında olası tedavi alternatiflerini tedaviye başlamadan hastalarımıza sunup onlar için en iyi sonucu elde edeceğimiz tedaviyi yapmayı tercih ederiz. Tedavi sonunda hastamızın mutsuz olması, bizi de mutsuz edeceğini her zaman biliyoruz.

İlk Muayene

Ortodonti tedavisi aşamaları için ilk muayene çok önemlidir. Hem hastayı hem de ortodontik sorunu tanımamız açısından ilk muayenede tüm dikkatimizi hastamıza veririz. İlk muayene hastamızın kliniğimize girmesinden itibaren gülüşü ve diş estetiğinin görünüşünden başlar.  Hastamızın şikayetlerini ve beklentilerini dinleyerek diş sağlığını inceler, genel diş sağlığı ve ortodontik sıkıntıları hakkında bilgi veririz. Kullandığı ilaçlar ve gördüğü tedaviler hakkında bilgi alırız. Belirlediğimiz ortodontik bozukluklar, dişeti iltihapları, çene kistleri, eksik diş yapıları, diş taşları, bruksizm gibi rahatsızlıklar ve bu rahatsızlıkların çözümü hakkında bilgi veririz. Ayrıca:

 

Hastamızı nelerin beklediği,

Tedavinin nasıl işleyeceği,

Hangi diş tellerinin ve apareylerin kullanılacağı,

Randevuların nasıl planlanacağı,

Tedavi öncesinde nelere dikkat edileceği,

Tedavi sırasında nelere dikkat edileceği,

Tedavi sonrasında nelere dikkat edileceği,

Tedavi sonrası neler yapılacağı,

Kişinin neleri yiyip neleri yiyemeyeceği

Diş telleri ile ağız hijyeninin nasıl sağlanacağı gibi konular hakkında konuşuruz.

Ortodonti tedavisi ilk muayenesinde kullanılacak yöntemlere, aygıtlara ve tekniklere de karar vererek teşhise göre uygulamaya geçeriz.

Analiz Teşhis

İlk muayenede gerçekleştirdiğimiz analiz ve teşhis, diş teli tedavisi aşamaları açısından en önemlisidir. Hastalarımızdan rutin olarak aldığımız panaromik röntgenlerle teşhis ve tedavi yöntemlerini değerlendirirken ihtiyaç duyulduğu zamanlarda sefalometrik röntgen,3D dental tomografi yöntemleri ve MR görüntüleri gibi teknikleri de kullanarak hastanın sorunlarını ortaya çıkarmak gerekir. Modeller, fotoğraflar, panoramik ve sefalometrik röntgenlerin ayrı ayrı analizi yapılır. Analiz sonuçlarının değerlendirilmesiyle birlikte teşhis koyarak tedavi planını oluşturmamız gerekir.

Ortodonti tedavisinden kısa sürede başarı sağlamak için problemin doğru teşhis edilmesi gerekir. Ortodonti aşamaları teşhisten sonra tedavi ile devam edeceği için detaylı muayene yapılarak hastanın ortodontik bozukluklarının ne aşamada olduğu incelenmeli ve doğru yöntem tercih edilmelidir. Ayrıca ortodonti tedavi süreci ve ortodonti tedavi maliyeti hakkında detaylı bilgi vermemiz önemlidir.

Hastamızın problemine alternatif ve ekonomik çözümleri önermemiz gerekebilir. Bu aşamada problemin türüne göre estetik diş hekimliği, çene cerrahisi, periodontoloji gibi diğer branşlarla çalışmamız söz konusu olabilmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Ortodontide birçok farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Metal teller estetik teller şeffaf plaklar lingual teller ağız içi ve ağız dışı aygıt kullanımı gibi birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin bir kısmı hastanın tedavi ihtiyacı ile birlikte tedavi sürecindeki estetik kaygısına göre belirlenirken bir kısmı da yapılacak tedavinin sadece dişsel mi yoksa aynı zamanda iskeletsel problemi olup olmamasıyla da ilgilidir.

İskeletsel (çenesel) problemler küçük yaşlarda ağız içi apareylerle tedavi edilebilirken bazen ağızdışı apareylere de ihtiyaç duyulabilmektedir. Fakat hastalarımızın tedavi sürecindeki sosyal yaşantılarını da göz önünde bulundurarak mümkün olduğu kadar ağızdışı apareyleri kullanmamaya çalışmaktayız.

Yetişkin hastalarımızda ise daha çok mümkün olduğu kadar dışarıdan belli olmayan tedavi seçeneklerini mümkün olan en ekonomik seviyede tercih etmeye çalışmaktayız.

Tedavi

Ortodonti tedavi aşamaları arasında planlama ne kadar önemliyse uygulama da bizim için o kadar önemlidir. Ortodontik tedavi başlamadan önce hastamızın başlangıç kayıtlarını almamız gerekir. Kullanılacak braketlerin, tellerin ve plakların ölçüleri alınır, çekilen fotoğraflara ve filmlere göre tasarım aşamasına geçilir.

Diş teli tedavisindeki gelişimi takip edebilmek için ilk gün fotoğrafları ve video kayıtları alınır. Çocuk yaşlardaki hastalarımızda farklı, yetişkinlerde farklı uygulamalar yapılır. Çene problemleri ağız içi ve dışı apareylerle giderilirken yetişkinlerde cerrahi müdahalelere ihtiyaç duyulabilir. Dişeti hastalıkları ve ağız içi sorunlar giderilmeden ortodonti tedavisine başlanmaz.

Her hastamızın dosyası tedavi sonrasına kadar saklanır. Düzenli kontrollerle diş ve çene gelişimleri takip edilir. Tedavileri ile ilgili hastalarımıza her zaman destek olmakla birlikte tedavi sürecinde her türlü problemlerinde yakından ilgi göstermeyi temel ilke olarak kabul etmekteyiz.

Tedavi Sonuçlandırma

Diş teli tedavisi aşamaları arasında son olarak tedavi sonuçlandırma yer alır. Ortodonti tedavisi sürerken hastaların gelişimi takip edildiğinden istenen sonuca ulaşıldığında tedavi noktalanır. Her hastamız için özel tedavi planı oluşturduğumuz için ortodonti tedavisi 4 – 24 ay arasında sürebilir. Aktif tedavi sürecini sonlandırırken muhakkak hastalarımızın beklentilerini göz önünde bulundurmaktayız.

Ortodontik tedavi genel olarak estetik amaçla yapılan bir tedavi olmasından ötürü hastalarımızın estetik kaygılarından arınmış olarak tedavilerini bitirmeye gayret etmekteyiz. Kimi zaman tedavi en kısa sürede mükemmel sonuç verirken kimi zaman da ortodontik tedaviyi takiben hastalarımızın diş formlarını ideale ulaştırmak için protetik tedavilerden de destek alabilmekteyiz.

Aktif tedavi tamamlandıktan sonra tedavi planına uygun olarak pasif tedavi sürecine geçilir. Aktif tedavi sürecinin önemi kadar pasif tedavi yani pekiştirme tedavisi de önem arz etmektedir. Maalesef doğru yapılmayan pekiştirme tedavisinden ötürü ortodontik tedavi sonrası dişlerin tekrar bozulacağı yaygın bir kanı haline gelmiştir. Elde edilen sonucun korunması için pekiştirme tedavisi olarak genel olarak lingual retainer ve pekiştirme plağı uygulanır. Böylece diş telleri çıktığında eski haline dönmeye çalışan dişler engellenmiş olur. Tedavi bitiminde ilk günü ve son günü fotoğraf ve videolarını karşılaştırıp birlikte katettiğimiz mesafeyi görerek hastalarımızın mutuluklarını paylaşmaktayız.

Ortodonti tedavilerinde başarılı olmak hasta ve doktor arasındaki uyuma bağlıdır. Hastalarımızın tavsiyelerimize uyması, ağız hijyenine ve sağlığına dikkat etmesi, kontrollerini kaçırmaması tedaviyi hızlı ve başarılı sonuçlandırmada etkili olmaktadır.

Bununla birlikte hastalarımızın mutlu gülüşlere kavuştuğunu, harcanan zaman ve emeğin mutlu sonuçlara ulaştığını görmek mesleğmizin en keyifli ve huzur verici yanı olduğu bilinciyle tedavilerimizi sonuçlandırmaktayız.

ortodonti uzmanı ömer polat
online randevu ömer polat
sık sorulan sorular