Ağız Dışı Apareyler

ağız dışı aygıtlar Hatalarımızın çene gelişimlerini yönlendirmek, büyüyen dişlerine yer açmak için ağız dışı apareyler kullanmaktayız. Özellikle çocukluk döneminde çene ileriliği ve geriliği sorunlarında ağız dışı apareyler kurtarıcımızdır. Çocuklarımıza güzel bir gülüş ve görünüm kazandırmak amacımızdır.

Ağız Dışı Aparey Nedir?

Ağız dışı apareyler, hareketli apareyler sınıfına giren ve çeneyi ilgilendiren problemlerin tedavisinde kullanılan ortodonti apareyleridir. Büyümenin hızlı olduğu 12 – 16 yaşlarında kullanılarak çene görünümünü değiştiren ortodontik ağız dışı apareyler, gerekli olan ortodopedik kuvveti uygulayarak kafa, ense veya alından destek alıp dişlerin ve çenenin gelişimini yönlendirirler. Erken yaşlarda daha etkili sonuç veren ağız dışı aparey çeşitleri arasında ağız dışı aygıtlar, çene aparatı ve ortodonti yüz maskeleri bulunurken bu apareylerin kullanımı her hasta için farklı olmaktadır. Günde 16 – 18 saat arası kullanılan ağız dışı apareyler, takıp çıkarmanın hastanın kontrolünde olması nedeniyle, istekli tedavilerde daha hızlı sonuç verirler. Tedaviyi önemsemek ve önerilerimize uymak kısa sürede sonuç almamız için önemlidir.

Hangi Durumlarda Kullanılır?

Çeneyi ve dişleri yönlendiren ağız dışı apareyler genel ortodontik sorunların yanında:

 • Çapraşık dişlerde,
 • Dengesiz yüz ve çene yapısı sorunlarında,
 • İleri ve geri çene sorunlarında,
 • Sorunlu çiğneme ve konuşma fonksiyonlarında,
 • Önde konumlanmış dişlerde,
 • Kapanış sıkıntılarında,
 • Diş kayıplarında,
 • Ağız solunumu, parmak emme, tırnak yeme gibi alışkanlıklarda,
 • Geniş boşluklu dişlerde,
 • Erken süt dişi çekimi vakalarında diğer ortodontik tedavilerle birlikte uygulanabilir.

Hangi problemin çene ve diş anomalisi oluşturduğu tespit edilerek ağız dışı apareylerin kullanılıp kullanılmaması belirlenir.

Aparey Çeşitleri?

Ağız dışı apareyler, hareketli aparey olarak da bilinir. Hem hasta hem de hekim tarafından takılıp çıkarılabilen ağız dışı aygıtlar:

 • Headgear (enselik): Üst çene gelişiminin aşırı olduğu durumlarda, büyümeyi kontrol etmek için kullanılır.
 • Facebow: Head-gear apareyinin bir parçasıdır.
 • Yüz Maskesi: Üst çene gelişiminin yetersiz olduğu durumlarda kullanılır.
 • Chin cup (çenelik): Alt çene gelişiminin aşırı olduğu durumlarda kullanılır.

Çenede görülen aşırı büyüme ya da yetersiz gelişme durumlarını kontrol altına almak ve yönlendirmek için kullanılan ağız dışı apareyler, ilk muayeneden sonra hastaya özel olarak tasarlanır ve uygulanır.

Nasıl Kullanılır?

Ağız dışı aparey kullanımı ilk muayeneden sonra belirlenen ortodontik problemin şiddetine göre planlanır. Ağız dışı apareyler genel olarak ağız içi ve ağız dışı aşamalara sahiptir. Sabit apareyler dişlere yapıştırıldıktan ya da yerleştirildikten sonra hareketli bölümler eklenir. Ayrıca tek başına kullanılan hareketli ağız dışı apareyler de bulunmaktadır. Yüz maskesi kullanan hastalarımızda alından ve çene ucundan destek alınarak üst çeneye kuvvet uygulanır. Chin cup apareylerinde ise kafadan destek alınan bir kep kısmı, çene ucuna yerleştirilen bir çenelik kısmı sayesinde istenilen kontrol sağlanır. Ağız dışı apareyler, belirttiğimiz süre dahilinde kullanılmalıdır. Aksi halde tedavinin ilerlemesi sekteye uğramaktadır. Apareyler takılıp çıkarılırken de çenenize ve apareye zarar verecek davranışlardan kaçınmak gerekmektedir.

Avantajları

İleri yaşlarda karşılaşılacak ortodontik sorunların önüne geçmek, yanlış çene gelişimlerini frenlemek ve yönlendirmek için kullanılan ağız dışı apareylerin avantajları:

 • Ortodontik tedavilerin hızlı şekilde sonuca ulaşmasına destek olur.
 • Çocukların çene gelişimlerini yönlendirmek açısından etkilidir.
 • İstenildiği zaman çıkarılma rahatlığı tanımaktadır.
 • Ekonomiktir ve rahatlıkla takılıp çıkarılabilir.
 • Takılıp çıkarılabilmesi ağız hijyenini sağlamayı kolaylaştırır.
 • Çene aparatı, alt çene geriliği aparatı ve ortodonti yüz maskesi gibi her ihtiyaca yönelik özel apareylerle tedavi imkanı sunmaktadır.

Tedavi sürecini en iyi şekilde gözlemleyebilme imkanı veren, ciddi çene ve diş problemleri ile karşılaşılmasını engelleyen, cerrahi müdahale gereksinimini azaltan ağız dışı aygıtlar sayesinde hastalarımız güzel bir gülüşe kavuşur.

Dezavantajları

Ağız dışı apareyler, öncelikle yüzünüzün üzerinde olacağı için fark edilir görünümleri nedeniyle estetik kaygılara ya da insanların size bakmasına neden olabilir. Ancak elde edeceğiniz sonuçlar düşünüldüğünde bir süre bu duruma alışmanız gerekecektir. Ayrıca çenelik ya da ortodonti yüz maskesi kullandığınızda hareketleriniz kısıtlanabilir. Darbelere karşı yüzünüz korumasız kaldığı için apareylerinizi kırabilirsiniz. Eğer diş telleri ile birlikte ağız dışı apareyler kullanıyorsanız sert ve yapışkan yiyeceklerden ve asitli içeceklerden uzak durmanız gerekebilir. Alışma sürecinden sonra önerilerimize uyuduğunuz taktirde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Kullanım Süresi

Ağız dışı aparey kullanım süresi:

 • Ortodontik rahatsızlıklarınızın boyutuna,
 • Tedavi planınıza,
 • Hangi apareyi kullandığınıza,
 • Diş teli tedavisinin uygulanıp uygulanmamasına göre değişebilir.

Genel olarak günde 12 – 18 saat arası kullanmanız gereken çenelik, alt çene geriliği aparatı ve ortodonti yüz maskesinin kullanım süresi sahip olduğunuz ortodontik sorunun detayına göre şekillendirilecektir. Çene istenilen konuma getirildiğinde tedavi tamamlanacaktır.

Değişimin Sırrı: Ağız Dışı Apareyler!

Kişiye Özel Yöntem

İlk muayene sonrasında hastanın ortodontik sorunlarının tespiti, tedavi planının ve kullanılacak apareylerin belirlenmesi.

Kontroller

Düzenli kontroller ile hastamızın çene ve diş gelişiminin takibi, apareylerin değişimi ve tedavi süreci hakkında bilgilendirme.

Güvenilir Çözüm

Çocuklarımızın olası çene problemlerinin önüne geçen, geleceğe güvenle gülümsemelerini sağlayan tedavi uygulamaları.

Tedavi

Çene apareylerinin hastamızın yüzüne ve dişlerine yerleştirilmesi, nasıl kullanılacağının anlatılması ile sürecin gözlemlenmesi.

Kullanım Rahatlığı

Hastalarımızın günlük hayatta rahatlıkla kullanabileceği, istediği zaman takıp çıkarabileceği hareketli ağız dışı apareyler.

Güçlü Etki

Aşırı çene gelişimini frenleyebilen, orantılı büyümeyi yönlendirebilen ortodontik avantaj sunan ağız dışı apareyler.
ortodonti uzmanı ömer polat
online randevu ömer polat
sık sorulan sorular