Damaklık

takıp çıkarılabilen damaklık Ortodontik tedavileri destekleyici olarak kullandığımız damaklıklar, diş telleri takılmadan damağın genişletilmesini ve dişlere yer açılmasını sağlamaktadır. Tedavi sürecini hızlandıran ve kolaylaştıran damaklıklar olmazsa olmazlarımızdandır.

Damaklık Nedir?

Damaklık, sabit ve takılıp çıkarılabilen şekilde tasarlanan, her hasta için özel olarak hazırlanan ortodontik apareylerdendir. Damak darlığı ya da dişlerin üst üste binmesi gibi sorunlarda, damağı genişletmek ve dişlere yer açmak için kullanılmaktadır. Sabit damaklıklar sadece doktor tarafından çıkarılabilirken hareketli damaklıklar hasta tarafından takılıp çıkarılabilir. Damağın üst tarafına ve dişlerin yüzeyine yerleştirilen damaklıklar, belirlenen sürelerde kullanılırlar. Genellikle 2 – 3 aylık kontroller yapılarak damağın genişleme durumu gözlenir. Dişler için yeteri kadar alan elde edildiğinde braketler takılabilir. Düzenli kullanıldığı taktirde hızlı sonuç almayı sağlarlar.

Neden Kullanılır?

Sabit damaklık ve takılıp çıkarılabilen damaklıklar, ortodonti tedavisi başlamadan ya da tedavi sürerken kullanılabilir. Asıl amacı hastamızın damağını genişletmek ve üst üste binmiş dişler için yer açmak olan damaklıklar:

 • Dişleri üst üste binmiş olan hastalarda,
 • Çapraşık ve yanlış yerde konumlanmış dişlere sahip olan kişilerde,
 • İleri ve geri çene konumlanması yaşayan kişilerde,
 • Dengesiz yüz yapısına sahip olan kişilerde,
 • Alt ve üst diş kavislerinde anormallik görünen kişilerde,
 • Genel ortodontik sıkıntıları olanlarda uygulanabilir.

İlk muayene ile birlikte hastanın ortodontik sorunlarına göre damaklık kullanılıp kullanılmayacağı belirlenir.

Nasıl Kullanılır?

Damaklık çeşitleri sabit ve takılıp çıkarılabilen şekilde ayrılsa da halk arasında damaklık çeşitleri vidalı damaklık ve şeffaf damaklık olarak da bilinmektedir. Sabit damaklık nasıl takılır sorusu ise hastalarımızın en çok merak ettikleri sorulardandır. Sabit damaklıklar genellikle ileri çene darlığı yaşayan hastalarda kullanılır. Damağı genişletmek için sürekli tedavi uygulamak gerektiğinde vidalı damaklık çeşitleri hastamızın damağına yerleştirilir. Her hastaya özel olarak damaklık tasarımı yapılır. Tedavinin seyrine göre damaklığın ne zaman takılıp çıkarılacağı belirlenir. Takılıp çıkarılabilen damaklıklar ise daha hafif damak darlıklarını ve diş çapraşıklıklarını gidermek için kullanılır. Genellikle uyurken kullanılan hareketli damaklıklar, alışma sürecinden sonra rahatlıkla çıkarılıp takılabilir. Şeffaf damaklıklar sayesinde de hastalarımız daha rahat bir tedavi süreci geçirebilir. Her iki damaklık türünde de ilk birkaç gün konuşma zorluğu çekilir. Yüksek sesle kitap okumak ve konuşma egzersizleri yapmak damaklığa alışmayı sağlayacaktır. İlk 1 hafta ağrılı geçse de alışıldıktan sonra varlığı hissedilmemektedir. Önerilerimize uyan, damaklığını belirtilen saatlerde kullanan, diş temizliğine dikkat eden hastalarımızda süreç daha hızlı işlemektedir.

Avantajları

Hastamızın ortodontik sıkıntılarına göre kullanılan sabit ya da takılıp çıkarılabilen damaklık, ortodonti tedavilerini hızlandırma avantajına sahiptir. Dişlerin sağlıklı dizilişe kısa sürede ulaşmasını sağlayan damaklıkların önerildiği gibi kullanılması tedavinin seyri açısından önemlidir. Damaklık kullanmanın avantajları:

 • Ortodonti tedavisi için gereken damak genişliği sağlanır.
 • Diş teli tedavilerinden hızlı sonuç alınır.
 • Her yaşta kullanılabilir.
 • Ağız içi alerjilere neden olmaz.
 • Ekonomik olduğu için tedavi masraflarınızı arttırmaz.
 • Darbelere ve sert yiyeceklere karşı dayanıklıdır.

Damaklık çeşitleri arasından uygun olanı kullandığınızda ortodonti tedavinizden daha çok verim aldığınızı fark edeceksiniz.

Dezavantajları

Damaklık tedavisi, ortodontik avantajları bulunan ancak günlük hayatta hastalarımızı biraz zorlayabilecek bir tedavidir. Sabit ya da takılıp çıkarılabilen damaklık kullanmak hasta için bir süre zorlayıcı olsa da alışma sürecinden sonra rahatlıkla kullanılacaktır. İlk takıldığı 4 gün ağrıya sebep olan damaklıklar, 1 haftanın sonunda ağızdaki uyumunu tamamlamaktadır. Damaklık kullanmak ayrıca tükürük salgısını çoğalttığı için yutkunmada zorluk görülebilir. Bunun dışında herhangi bir alerjik durum ya da ağız içi deformasyon yaratması söz konusu değildir. Diğer diş teli tedavilerinde olduğu gibi sert yiyeceklerden ve asitli içeceklerden uzak durmayı gerektirebilir.

Tedavi Süresi

Damaklık tedavisi süresi:

 • Damaklığın türüne,
 • Damak darlığının boyutuna,
 • Dişlerin çapraşıklık düzeyine,
 • Tedavi planına,
 • Diğer diş hekimliği uygulamalarına ihtiyaç olup olmamasına göre değişmektedir.

Yaklaşık 6 – 8 ay kullanılan damaklıklar, damağın ideal genişliğe ulaşmasının ardından çıkarılırlar. Ancak elde edilen gelişmenin korunması için 6 ay boyunca uyurken damaklık kullanmak gerekebilir. Damaklık sonrası diş teli tedavisine devam edilir.

Ortodontinin Dostu Damaklıklar!

İlk Muayene

İlk muayene ile hastamızın ortodontik bozukluklarının tespiti, damak darlığına ve diş konumlanmasına göre damaklık tasarımı.

Kontroller

Aylık muayeneler ile damak ve diş yapısının ne durumda olduğunun gözlenmesi, tedavinin seyri hakkında bilgilendirme.

Dayanıklı

Darbelere ve sert yiyeceklere karşı dayanıklı, tedavi sonuna kadar kullanabileceğiniz sabit ve hareketli damaklıklar.

Tedavi

Çapraşık dişlere yer açmak ve damağın genişlemesi için damaklığın takılması, çıkarılabilen apareyler hakkında bilgi verilmesi.

Hızlı ve Ekonomik

Diş teli tedavinizi destekleyecek, hızlı sonuç almanızı sağlayacak, bütçeniz için en hesaplı ortodonti tedavi yöntemi.

Kolay Kullanım

Kolaylıkla takıp çıkarılabilen hareketli damaklıklar sayesinde kısa sürede ortodonti tedavilerinden sonuç alma.
ortodonti uzmanı ömer polat
online randevu ömer polat
sık sorulan sorular