Düzeltici Ortodonti Tedavisi

düzeltici ortodonti Her yaşta sağlıklı dişlere kavuşmanız için avantaj sağlayan, dişlerdeki görünüm ve kapanış sorunlarını kabus olmaktan çıkaran, ağız içi sağlığın hızlı şekilde oluşturulmasını sağlayan Düzeltici Ortodonti Tedavisi ile tanışın. Daha rahat ve sağlıklı gülümsemenin anahtarı olan düzeltici ortodonti tedavileri ile özgüven kazanın.

Önleyici Ortodonti Nedir?

Düzeltici ortodonti tedavisi, erken yaşlarda ya da ileri yaşlarda fark edilen ortodontik sorunların çözümü için kullanılan yöntemdir. Dişlerin düzensiz sıralanmasını, kapanış bozukluklarını, çene ve yüzdeki anomalileri düzeltmek için uygulanmaktadır. Önleyici tedavinin uygulanamayacağı hastalar için çeşitli apareylerle düzeltici ortodonti yapılır.

Şiddetli ortodontik bozuklularda cerrahi müdahaleleri de kapsayan düzeltici ortodonti tedavisi, yetişkinlerdeki ileri ve geri çene durumlarını da çözüme kavuşturmaktadır.

Erken yaşlarda daha hızlı sonuç veren düzeltici ortodonti tedavisi, ağız içi ve dışı apareyler kullanılarak görülen anomalilerin kişiye özel şekilde tedavi edilmesini sağlamaktadır. Çene cerrahisi ile birlikte diş teli tedavisi de uygulanabilmektedir.

Neden Yapılır?

Düzenleyici Ortodonti de diğer ortodontik tedaviler gibi sizlere sağlıklı bir gülüş kazandırmak için yapılır. Dişlerinizin görünümünden ve işlevinden yana sıkıntılıysanız düzeltici ortodonti ile bu sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz. Düzeltici ortodontik tedavi:

 • Alt üst diş kavislerinin anormallikleri,
 • Dengesiz yüz ve çene yapısı,
 • Önde konumlanmış dişler,
 • Diş kayıpları ve kırılmaları,
 • Çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının bozukluğu,
 • Çapraşık, yanlış yerde konumlanmış dişlerin varlığı gibi durumlarda uygulanmalıdır.

Özellikle görünüm kaygılarını ortadan kaldırmak, kapanış ve çiğneme fonksiyonlarını düzeltmek, ağız içi sağlığı oluşturmak, çocuklarda; parmak emme, tırnak yeme, ağzı açık soluma alışkanlıklarını ortadan kaldırmak için de düzeltici ortodonti tedavisi yapılmaktadır. Düzenleyici ortodonti uygulanıp uygulanmayacağına ilk muayene sonrası karar verilecektir.

Nasıl Yapılır?

Düzeltici ortodonti uygulamalarımızda hastanın ortodontik şikayetlerini baz alarak kontrollerini gerçekleştirerek sorunları teşhis ederiz. Kişinin yaşı, diş ve çene anomalilerin durumu, beklentileri düzeltici ortodontide büyük rol oynar. Ağız içi ve ağız dışı apareylerin kullanımının dışında çene cerrahisi müdahalesi de gerekli olabilir. Düzeltici ortodonti tedavisi aşamaları:

 • Sabit Tedavi: Düzeltici ortodontik tedavi sırasında en çok kullanılan yöntem sabit tedavidir. Dişlerin ön ya da arka yüzeylerine yapıştırılan braketler ve teller ile yapılır. Hasta braketlere ve tellere müdahale edemez.
 • Hareketli Tedavi: Basit diş çapraşıklıklarını ya da çene problemlerini gidermede hareketli tedavi uygulanır. Şeffaf plaklar, ağız dışı apareyler, damaklıklar bu aşamada kullanılır. Özellikle yetişkinler hareketli ortodontiyi tercih ederler.
 • Ortognatik Cerrahi: İleri derece çene ve diş problemlerinde ortognatik cerrahi uygulanır.

Düzeltici ortodonti tedavisi için hastanın yaşına ve diş problemlerine göre uygun yöntem belirlenir. Farklı apareyler ve uzmanlık alanları birlikte çalışarak kişiye ideal görünümde ve işlevde dişler kazandırır.

Avantajları

Hem çocuk hem de erişkinler için kullanılabilen düzeltici ortodonti tedavi yöntemleri sayesinde diş yapıları olması gereken sağlıklı formuna ulaşırken kişinin yaşam kalitesi de arttırılır. Hastalarımızın hayatını değiştiren düzeltici ortodonti avantajları:

 • Daha güzel ve düzgün bir görünüm kazandırır.
 • İleri ve geri çene konumlanmalarının çözülmesini sağlar.
 • Düzeltici ortodontik tedavi ile dişlere zarar verecek kötü alışkanlıkların önüne geçilir.
 • Çürük oluşumunu ve diş eti hastalıklarını engeller.
 • Düzeltici ortodonti diş kırıklarının önüne geçer.
 • Hastanın fiziksel görünümünü iyileştirir ve özgüven kazandırır.
 • Darbelere karşı oluşacak travmaların önüne geçmeyi sağlar.

Hastamıza dilediği gibi gülümseme rahatlığını veren düzeltici ortodonti tedavisi, yaşam kalitesini de arttırır. Maksimum işlev kazanan dişler ile geleceğe güvenle bakacaktır.

Tedavi Süresi

Düzeltici ortodonti tedavi süresi;

 • Diş çapraşıklıklarının ve çene problemlerinin boyutuna,
 • Seçilen apareyin türüne ve özelliklerine,
 • Tedavi planına,
 • Hastanın başka tedavilere ihtiyacı olup olmamasına göre değişmektedir.

Ayrıca çene eklemi için cerrahi müdahalelerin gerekmesi, kişinin randevularına gösterdiği özen de tedavinin seyrini ve süresini etkileyecektir. Diş teli tedavilerinde genellikle 8 – 30 ay öngörülse de her hastanın diş ve çene yapısı farklı olacağından tedavi süresi değişiklik gösterecektir.

Düzeltici Ortodonti İle Çapraşık Dişler Artık Sorun Değil!

İlk Muayene

Ortodontik sorunların erken teşhis edilmesi için daimi dişlerin gelişimiyle ortodonti muayenelerinin başlaması.

Tedavi

Sabit ve hareketli apareyler, cerrahi müdahaleler ve koruyucu uygulamalarla uzman ortodonti tedavisi.

Ortodonti Rehberliği

Tedavi süresince çocuğun sağlıklı beslenmesi, ağız ve diş sağlığını oluşturması için uzman ortodontist önerileri.

Teşhis

Dişlerdeki ve çenedeki bozuklukların erken teşhisi ile hızlı müdahale avantajı, kullanılacak apareylerin belirlenmesi.

Kontrol

Düzenli kontroller ile çocukların diş ve çene yapılarının izlenmesi, oluşacak problemlerin erkenden giderilmesi.

Tedavi Sonuçları

Çocuğun sağlıklı diş ve çene yapısına erişmesi için yapılan tedavi aşamalarının ve sonuçlarının değerlendirilmesi.
ortodonti uzmanı ömer polat
online randevu ömer polat
sık sorulan sorular