Lingual Tedavi – Görünmez Diş Telleri

lingual diş telleri Gelecekte oluşabilecek ortodontik problemlerin önüne geçmek, diş çapraşıklıklarınızın erkenden teşhis ve tedavi edilmesini sağlamak, dişlerinizin estetik görünümüne ulaşmasını hızlandırmak isterseniz Önleyici Ortodonti Tedavisi tam size göre! Dişlerinize ve çenenize doğru estetik görünümü ve fonksiyonu önleyici ortodonti uygulamaları ile kazandırabilirsiniz.

Lingual Tedavi Nedir?

Lingual tedavi, diş çapraşıklıklarının ve pozisyon bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılan ve halk arasında görünmez diş teli olarak bilinen ortodontik tedavi yöntemidir. Dişlerin ön yüzeyi yerine arka yüzeyine yerleştirilen diş telleri ile yapılan lingual tedavi, son yıllarda estetik görünüm kaygısıyla birlikte en çok tercih edilen ortodonti tedavi yöntemlerindendir. İlk olarak 1970’lerde kullanılan lingual diş teli, günümüz teknolojisiyle birlikte oldukça gelişmiştir. Klasik metal tellerin yaptığı görevi üstlenen lingual teller, özel yöntemlerle dişlerin görünmeyen yüzeylerine kuvvet uygulayarak dişleri hareket ettirmektedir. Kişiye özel olarak tasarlanan lingual diş telleri, diş üzerinde braketlerin ve ark tellerinin olmaması nedeniyle daha esnek bir ortodonti tedavisi sunmaktadır.

Kimlere Uygulanır?

Son yıllarda en çok tercih edilen diş teli tedavisi olan lingual ortodonti, çapraşıklık düzeyi ve ağız yapısı uygun olan tüm hastalarımıza uyguladığımız bir yöntemdir. Genellikle iş ve sosyal hayatı nedeniyle göz önünde olan hastalarımızın tercih ettiği görünmeyen diş teli tedavisi; yöneticiler, öğretmenler, sanatçılar, manken ve sporcular tarafından talep görmektedir. Lingual tedavi genel olarak:

 • Alt ve üst çene dengesizliği olan kişilere,
 • Dişlerinde çapraşıklık olan kişilere,
 • Alt çene bozukluklarıyla dişleri öne kapanan kişilere,
 • Estetik kaygısı olan hastalara,
 • Genel ortodontik sıkıntılara sahip kişilere,
 • Diş gıcırdatma alışkanlıkları olan kişilere,
 • Damak darlığı olanlara,
 • Diş kayıpları olan hastalara,
 • Önde konumlanmış dişleri nedeniyle travma yaşamaya açık olan kişilere uygulanır.

Ortognatik cerrahi uygulanacak olan hastalara önerilmeyen lingual diş teli tedavisi, işi ve sosyal çevresi nedeniyle görüntüsüne önem verenler için ideal bir çözüm olmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Lingual ortodonti, klasik diş tellerinin uygulanma aşamalarına sahiptir. İlk muayenede ortodontik sorunlar tespit edilir ve dişlerin yapısına uygun lingual tel tasarımı yapılır. Özellikle diş gelişimi tamamlanmış yetişkin hastalar için braketlerin dişlerin arka yüzeyine yapıştırılması estetik açıdan olumludur. Dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan braketlerin tasarımlarından daha farklı şekilde tasarlanan lingual diş telleri, özel bir laboratuvar işlemi sonucunda dişlere indirekt olarak yapıştırılmaktadır. Ayrıca hastanın durumuna göre Incognito ve Harmony olarak bilinen özel tedavi yöntemleri de kullanılmaktadır. Bu tekniklerde CAD/CAM sistemi sayesinde hastamızın dişlerine tamamen uyum sağlayacak braketler üretilir. Doktor için yapıştırılması zahmetli olan lingual diş teli, dikkatli şekilde yapıştırılır ve dişetine zarar verilmez. Lingual tedavi, teller takıldıktan sonra düzenli kontrollerle devam eder. Dişlerin hareketleri takip edilir, ağızdaki uyum sorunlarının tespiti ve tedavisi gerçekleştirilir. 1 – 2,5 yıl sonra tedavi noktalanır.

Özellikleri ve Avantajları

Son yıllarda estetik kaygılar nedeniyle en çok tercih edilen ortodontik tedavi yöntemi olan lingual tedavi, ileri yaşlarda tel taktırmak isteyenler için büyük bir avantajdır. Her hasta için özel olarak tasarlanan ve gizli teller ile yapıldığı için görünüm kaygısını minimuma indiren lingual tedavi, diğer diş teli tedavilerine nazaran hastanın daha mutlu ve rahat hissetmesini sağlamaktadır. Lingual ortodonti avantajları:

 • Metal tellere nazaran bakıldığında görünmezler.
 • Diş gelişimi tamamlanmış her yaş için rahatlıkla uygulanabilir.
 • Yetişkin hastalarda estetik görünüm kaygısını yok eder.
 • Diş yüzeyinde olmayan braketler sayesinde hasta özgürce güler.
 • Kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.
 • Lingual diş telleri hastaların mesleki ve sosyal hayatlarını etkilemezler.
 • Her hasta için özel olarak tasarlandığı için tedavi süresince yaşanacak sıkıntılar asgariye indirilir.

İnsanlarla sürekli iç içe olduğunuz bir mesleğiniz varsa ya da yaşınız gereği estetik kaygılar yaşıyorsanız size önerim lingual tedavi olacaktır.

Dezavantajları

Lingual diş teli tedavisi, diğer ortodonti tedavilerinde olduğu gibi birkaç dezavantaja sahiptir. Braketlerin dişlerin arka yüzeyine yapıştırılması ve dolayısıyla dişlerin baskıyı arkadan alması nedeniyle tedavi süresi uzayabilir. Bunun nedeni dişlerin arkasından uygulanacak kuvvetin daha düşük olmasıdır. Alışma süreci geçene kadar hastamızın konuşmasını etkileyen lingual diş telleri, aynı zamanda ilk 1 hafta ağız içi yaralara neden olabilmektedir. Adaptasyon süresinin diğer tellere göre uzun olması hastalarımız için dezavantaj olabilir. Son olarak diş temizliği klasik diş tellerine nazaran daha zordur. Bu yüzden dişler fırçalanırken ve ağız sağlığı oluşturulurken daha dikkatli olunması gerekir.

Tedavi Süresi

Lingual ortodonti tedavi süresi;

 • Hastanın ortodontik şikâyetlerinin boyutuna,
 • Uygulanacak tedavi yöntemlerine,
 • Tedavi planına,
 • Diğer diş hekimliği tedavilerinin gerekli olup olmamasına göre değişmektedir.

Klasik diş tellerine göre birkaç ay geç sonuç veren görünmeyen diş telleri, her hasta için özel olarak tasarlandığı için tedavi süreleri de farklılık gösterecektir. Hastamızın tedavideki özeni ve dikkati de hızlı sonuç almamıza etki edecektir.

Görünmeyen Diş Telleri İle Estetik Rahatlık!

Kişiye Özel Teller

Hastanın ortodontik sorunlarının tespiti, her hastaya ve ağız yapısına özel lingual tellerin tasarlanması.

Tedavi

Dişlerin arka yüzeylerine özel yapıştırıcılar kullanılarak lingual diş tellerinin takılması ve kontrol edilmesi.

Her Yaşta Uygulama

Her yaştan kişiye uygulanabilir görünmez tellerin rahatlığı ve mükemmel sonuca hızla ulaşmanın verdiği güven.

Estetik Konfor

İş ve sosyal yaşamınızı etkilemeyen, dişlerinizin arka yüzeylerine yerleştirilen teller sayesinde konfor ve rahatlık.

Kontroller

Düzenli muayene ile hastanın diş hareketlerinin takibi, lingual tellerin ağızdaki uyum sorunlarının tespiti

Tedavi Sonuçları

Lingual diş telleri ile dişlerin olması gereken dizilişine kavuşturulması, hastalara doğal ve dikkat çekici gülüş kazandırma.
ortodonti uzmanı ömer polat
online randevu ömer polat
sık sorulan sorular