Şeffaf Plak Tedavisi

şeffaf plak diş teli Metal diş tellerinin görünümünden rahatsız olanlar, istedikleri zaman ortodonti tedavisine ara vermek isteyenler, özgürce gülmek isteyenler ve ortodontinin günlük hayatını etkilemesini istemeyenler için şeffaf plak tedavisi en doğru tercih olacaktır.

Şeffaf Plak Nedir?

Şeffaf plak, diş yüzeyine yapıştırılan ve tedavi boyunca çıkarılamayan metal ve porselen diş tellerine alternatif olarak geliştirilen ortodonti yöntemidir. Hafif düzeydeki çapraşıklıkların tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar, ısıyla şekillendirilir ve hastanın diş yapısına özel olarak tasarlanır. Özellikle ortodonti tedavisinin iş ve okul hayatını etkilemesini istemeyenler, gün içinde sık sık insanlarla iletişim halinde olan kişiler, sanatçılar, oyuncular, satış pazarlama uzmanları ve yöneticiler tarafından tercih edilmektedir. Esnek tedavi avantajı sunan şeffaf plaklar,  istenildiği zaman çıkarılabilir ve daha sonra tekrar takılarak tedavinin aksamadan sürdürülmesini sağlar. Diş fırçalarken, yemek yerken, önemli bir toplantı öncesi ya da herhangi bir zamanda çıkarılabilen şeffaf plaklar her yaştan hastamızda rahatlıkla kullanılabilir.

Kimlere Uygulanır?

Son yıllarda estetik kaygılar nedeniyle tercih edilen şeffaf plak tedavisi, hafif diş çapraşıklıkları olan tüm ortodontik hastalara uygulanabilir. İlk muayene sonrası karar verdiğimiz şeffaf plak tasarımları, özel olarak laboratuvarda hazırlanarak hastamızın dişlerine yerleştirilir. Şeffaf teller genel olarak:

 • Hafif diş çapraşıklıklarına sahip olan hastalara,
 • Ağız, diş ve çene yapısı tedaviye uygun olan kişilere,
 • Dişleri arasında aşırı büyük boşluk bulunmayanlara,
 • Alt ve üst çene kemiklerinde gömülü diş bulunmayanlara,
 • Çene yapısında anormallik bulunmayanlara,
 • Estetik kaygısı olan kişilere,
 • İşi ve sosyal çevresi nedeniyle görüntüsüne önem verenlere uygulanabilir.

Şeffaf diş teli tedavisi, ortodonti tedavisi süresince özgürce gülmek isteyen hastalarımıza rahatlıkla uygulanabilir.

Nasıl Yapılır?

Şeffaf plaklar için ilk olarak hastanın diş yapısının tedaviye uygun olup olmadığı incelenir. Tedavi planı oluşturulan hasta için öncelikli olarak bilgisayarlı tomografi kullanılır ve hastanın diş görüntüsünün ve hareketlerinin alınması işlemi gerçekleştirilir. Yine bilgisayar destekli yazılım programıyla dişlerin hareketlerine göre ağız kalıpları oluşturulur. Tedavinin ilerleyen aşamalarında da ağız kalıpları alınır. Hazırlanan plaklar belli sayıda ve set halinde hastaya verilir. Her şeffaf plak yaklaşık 2 hafta kadar kullanılır. Hasta için oluşturulan tedavi planına göre plakların kullanımı devam eder. Her plak, bir sonraki diş hareketine ve şekline göre tasarlanır. Dişler istenen konuma ve dizilime ulaştığında tedavi sonuçlandırılır.

Özellikleri ve Avantajları

Şeffaf plaklar, metal tellerin yarattığı görünüm kaygılarını yaratmayan, dikkatli bakılmadığında fark edilmeyen ortodonti tedavisi olarak avantajlı bir yöntemdir. Kişiye özel olarak tasarlanan, kullanım kolaylığı sağlayan şeffaf plaklar, iş ve sosyal hayatının diş teli tedavisinden etkilenmemesini isteyenler için en doğru seçim olacaktır. Hafif diş çapraşıklıkları olan ve diş teli tedavisi için geç kaldığını düşünenler için şeffaf plak avantajları:

 • Estetik ve zarif bir görünüme sahiptir.
 • Doktor koltuğunda geçirilen süreyi kısaltır.
 • Çıkarılabilir olması nedeniyle ağız hijyenini rahatlıkla sağlama avantajı sunar.
 • Yemek yerken ya da diş fırçalarken çıkarılabilir.
 • Dişlere ve ağız yapısına tam uyum sağlar.
 • Herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz.
 • Kullanım rahatlığı sunar ve hasta kendi tedavi şeklini belirleyebilir.
 • Her yaştan hastamıza uygulanabilir.

Hastalarımızı, tedavi olduklarını dahi anlamadan en iyi sonuca ulaştıran şeffaf plak tedavisi; yöneticiler, halkla ilişkiler uzmanları, IK çalışanları, doktorlar, hemşireler, öğretmenler, reklamcılar, mağaza sorumluları ve satış uzmanları için mükemmel tedavi yöntemi olacaktır.

Dezavantajları

Şeffaf plak tedavisinin en büyük dezavantajı olarak klasik diş tellerine nazaran daha yavaş tedavi sunmasını gösterebiliriz. Metal ya da porselen braketler dişlere sabitlendiği için daha güçlü bir kuvvet uygularlar. Şeffaf plaklarda bu durumun olmaması tedavi süresini birkaç ay uzatabilir. Ayrıca şeffaf plaklar, istenildiği zaman çıkarılabildiği için hastanın doktor önerilerine uymamasına neden olabilir. Bu durum da tedavinin akışını sekteye uğratacaktır. Tedavi süresinin uzamasını istemeyenler günde 18 – 20 saat plaklarını kullanmalıdırlar.

Tedavi Süresi

Şeffaf plak tedavi süresi;

 • Hastamızın ortodontik şikâyetlerinin boyutuna,
 • Kaç adet şeffaf plak kullanılacağına,
 • Tedavi planına,
 • Diğer diş hekimliği tedavilerinin gerekli olup olmamasına göre değişmektedir.

Klasik ortodontiye göre birkaç ay daha uzun süren şeffaf plak tedavisi, hastamızın tedavi planına ne kadar sadık kaldığına ve önerilen sürelerde plaklarını kullanıp kullanmadığına göre değişmektedir. İlk muayene sonrasında tedavi süresi öngörülebilir.

Ortodonti Tedavisi Sizin Elinizde: Şeffaf Plaklar!

Muayene

Hastanın şeffaf plak tedavisine uygun olup olmadığının belirlenmesi ve bilgisayarlı tomografi ile diş görüntüsü alınması.

Kontroller

Düzenli kontroller ile hastanın dişlerinin gelişiminin takibi, şeffaf plakların ağızdaki uyum sorunlarının tespiti ve tedavisi.

Estetik ve Zarif

Klasik diş tellerinin oluşturduğu görünüm ve estetik sıkıntılarının önüne geçecek, dişlerinizle uyumlu şeffaf plaklar.

Tedavi

Şeffaf plakların özel yazılımlar ile laboratuvar ortamında tasarımı, hastanın şeffaf plaklarını kullanmaya başlaması.

Kullanım Rahatlığı

İstenildiği zaman çıkarılabilen, hastalarımızın iş ve sosyal yaşamını etkilemeyen, güvenle gülümseten şeffaf plaklar.

Hijyenik

Rahatlıkla çıkarılıp takılabilmesi sebebiyle diş fırçalarken ya da ağız hijyeni sağlanırken rahatlık sunan şeffaf plaklar.
ortodonti uzmanı ömer polat
online randevu ömer polat
sık sorulan sorular