Yetişkin Ortodonti Tedavisi

yetişkin ortodonti Ortodonti tedavisi için hiçbir zaman geç değildir. Yetişkin Ortodonti Tedavisi sayesinde ileri yaşlarda ortodonti uygulamaları ve diş teli tedavisi yapılabilmektedir. Uygun diş dokusuna sahip olan herkes, inci gibi dizilmiş dişlere ve doğal bir gülüşe sahip olabilir. Estetik kaygılarınızı yok edecek yetişkin ortodonti ile siz de tanışın…

Yetişkin Ortodontisi Nedir?

Erken yaşlarda tedavi edilemeyen ortodontik bozuklukların tedavi edilmesini sağlayan uzmanlık dalı Yetişkin Ortodontisidir. Geçmişte vakitsizlik ya da imkansızlık nedeniyle ertelenen, yetersiz ya da yarım kalmış ortodontik tedaviler ile diş kayıpları ve diş eti çekilmesi gibi sorunlardan kaynaklı görünüm bozukluklarını tedavi eden yetişkin ortodontisi, ileri yaşlarda dahi güzel bir gülüş ve sağlıklı ağız yapısı oluşturmak amacıyla yapılmaktadır. Ortodonti teknolojisinin son yıllarda gelişmesiyle birlikte dişlerdeki çapraşıklıklardan çene geriliğine, damak darlığından fırlak ön dişlere kadar her türlü ortodontik sorun, yetişkin yaşlarda da çözülmektedir. Kemik yapısı ve diş dokusu uygun olan herkeste diş teli uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Neden Yapılır?

Özellikle iş ve sosyal hayatı gereği sürekli insanlarla iç içe olan kişilerin, yöneticilerin, oyuncuların, sporcuların, satış ve pazarlama uzmanlarının, IK çalışanlarının, doktorların ve eğitmenlerin başvurduğu yetişkinler için ortodonti tedavisi sağlıklı diş ve diş etlerine sahip her bireye uygulanma avantajı tanımaktadır. Yetişkinlerde ortodontik tedavi:

 • Çapraşık ya da yanlış konumlanmış dişler,
 • Kapanış bozuklukları,
 • Diş kayıpları,
 • İleride ve geride konumlanmış çene bozuklukları,
 • Ağız solunumu,
 • Doğumsal anormallikler (dudak, damak yarığı),
 • Diş gıcırdatma veya çarpma gibi travmalar,
 • Damak darlığı gibi durumlarda uygulanmaktadır.

Doyasıya gülmek isteyen, kurumsal hayatta kişisel imajına sahip olmak isteyen, günlük yaşamını kolaylaştırmak isteyen, yediğinden tat almak isteyen herkese yetişkin ortodonti tedavisi uygulanmalıdır.

Nasıl Yapılır?

Yetişkinlerde ortodonti tedavisi, geçmişte her ne kadar imkansız gibi düşünülse de günümüzde rahatlıkla yapılmaktadır. Hastalarımıza erken tedavinin önemini aşılasak da her yaşta ortodonti tedavisi uygulanmasının da rahatlığını sunarız. Ortodonti uzmanları olarak ağız cerrahı, periodontist, endodontistin yer aldığı bir ekiple tedavilerimizi yaparız. Yetişkin ortodontisi için:

 • Kapaklı Braketler
 • Estetik Braketler
 • Lingual Tedavi
 • Ortognatik Cerrahi
 • Invisalign gibi apareyler ve yöntemler kullanırız.

Çene boyundaki olumsuzluklar için çene cerrahları ile birlikte ameliyat uygulayabiliriz. Yetişkinlerde ortodonti tedavisi yaparken kişinin diş yapısına uygun tel, yay ya da lastikler kullanırız. Diş tellerinin görünmesini istemeyen hastalarımıza şeffaf tel ve lingual tedavi uygularız. Yetişkinler için ortodonti çalışmalarımızda düzenli kontrollerle gelişim takibi yaparız. Tellerin çıkarılmasından sonra da pekiştirici tedavi ile elde edilen sonucu koruruz. Her tedaviyi hastanın tüm özel durumlarını göze alarak planlarız.

Avantajları

Yetişkinlerde ortodontik tedavi genellikle estetik kaygılar nedeniyle yapıldığı için hastalarımıza doğal ve düzgün sıralanmış dişlere kavuşma avantajı sağlamaktadır. Dişlerin ve çenenin görünümünü idealleştiren yetişkin ortodontisi avantajları:

 • Çocukluk döneminde tedavi edilmeyen diş çapraşıkları giderilir.
 • Yetişkinlerde ortodonti tedavisi ile çene ve dişler düzgün konuma getirilir.
 • Yetişkin ortodonti, fiziksel görünümünü iyileştirir ve kişinin özgüvenini arttırır.
 • İleri ya da geride konumlanmış çene problemleri giderilir.
 • Üst solunum rahatsızlıkları önlenir.
 • Diş kayıpları ve dişeti hastalıkları engellenir.
 • Fırlak dişler nedeniyle yaşanabilecek diş kırıkları ve travmalar önlenir.

Diş ve ağız sağlığı için gerekli olan yetişkinler için ortodonti tedavisi sayesinde iş ve sosyal yaşamda dikkat çekici bir imaja sahip olacak, geç olsa da çene ve diş yapılarınız olması gereken konuma gelecektir.

Tedavi Süresi

Yetişkinler için diş teli tedavisi süresi:

 • Kişinin sahip olduğu ortodontik sorunların şiddetine,
 • Uygulanacak tedavi yöntemlerine,
 • Diğer diş hekimliği tedavilerinin gerekli olup olmamasına,
 • Seçilen tellerin ve braketlerin türüne göre değişecektir.

Her hastanın diş ve çene yapısı farklı olduğu için ortodontik tedavilerin süresi kişiden kişiye farklılaşmaktadır. Ayrıca çene için gerekli cerrahi müdahaleler, diş çekimi ya da hijyeninin sağlanması da yetişkin ortodontisi süresini uzatacaktır. Hastanın önerilerimize uyması ve kontrollerini aksatmaması neticesinde ortalama 8 – 30 ay arasında tedavimiz noktalanmaktadır.

Yaş Sınırı Var Mı?

Hastalarımızın en çok merak ettiği konulardan biri yetişkinlerde ortodontik tedavi için yaş sınırı olup olmadığıdır. Yetişkinler için ortodonti uygulamalarında yaştan çok kemik ve diş dokusunun uygun olup olmaması önemlidir. İster 20, ister 70 yaşında olun; dilediğiniz zaman ortodonti tedavisi yaptırabilirsiniz. İlk muayene sonrasında sizlere tedavi için uygun olup olmadığınızı belirtmekteyiz.

Ortodonti Tedavisi İçin Hiçbir Yaş Geç Değildir!

İlk Muayene

Tedavi öncesi diş ve çene sorunlarını belirleyecek, hastanın doku yapısının uygunluğunu ölçecek muayene.

Kapaklı ve Estetik Braketler

Dişlerin ön yüzeyine yapıştırılacak metal ve seramik braketler, kapaklı apareyler ve hastaya uygun yöntemler.

Ortognatik Cerrahi

Yetişkinlerde ileri çene problemlerini çözmek için çene cerrahisi işbirliğiyle ortognatik ameliyatların yapılması.

Teşhis

Ağız, diş ve çene yapılarındaki bozuklukların erken teşhisi ile uygulanacak tedavi yöntemlerinin belirlenmesi.

Lingual Tedavi

Herhangi bir estetik kaygı oluşturmayan, kişiye özel tasarlanan ve dişlerin arka yüzeyine yapıştırılan braketler.

Hasta Takibi

Düzenli kontrollerle apareylerin ve braketlerin işlevsel kullanılması, çene, diş ve ağız sağlığının oluşturulması.
ortodonti uzmanı ömer polat
online randevu ömer polat
sık sorulan sorular